Tarihçe, 

Hizmette Yarım Asır:

PARK FOTO®'nun temelleri 1950 yılında atıldı. Kurucumuz L.Turhan Atabay 1950 yılında Manisa'nın Ege Oteli bodrumunda küçük bir karanlık odada çalışarak meslek hayatına başladı. Daha sonra da Foto Sanat adı altında İskenderun'da çalışmalarına devam etti.

İskenderun Yılları:

Foto Sanat İskenderun'da çok kısa süre içerisinde büyük bir şöhret ve çok geniş bir arşiv kapasitesine ulaştı. 1959 yılında Ankara'lı bir bürokrat olan Abdul Fettah beyin ve Meryem hanımın kızı Yurdanur Sevim hanımla hayatını birleştirdi. Bu beraberliklerinden Murat, Erhan, Çetin, Banu adlarında dört çocukları oldu. İskenderun'daki stüdyosunu devrederek 1962 yılında Ankara'ya taşındılar.

Ankara Yılları:

Ankara'da ilk önce Yenimahalle Aşkın sokakta Foto Sanat'ı kurdular kısa bir süre sonra ise Maltepe Gölbaşı sinemasının altında bulunan Foto Şehir'i daha sonrada 1967 yılında şimdiki adresinde olan PARK FOTO®'yu kurdular. Fotoğrafhaneler kısa sürede ünlenerek büyük bir müşteri kapasitesine ulaştı. Daha sonra zamanın şartlarına göre bütün sutüdyolara yetişemedikleri için Yenimahalle Foto Sanat'ı da devrettiler

Bir Okul Gibi:

İskenderun ve Ankara'da bulunan sütüdyolar birer işletmenin yanında aynı zamanda birer okul gibi çalışmalarına devam etti bugün Turhan Atabay'ın atelyelerinde yetişen yüzlerce çırak, kalfa ve ustaları meslek sahibi olmuşlar, Türkiye'nin bir çok şehrinde fotoğrafhane açmışlardır. Bu gün bu fotoğrafhaneler hala çalışmalarını devam ettirerek, Turhan Atabay'a minnet ve rahmet duygularını ifade etmektedirler.

Cemiyet İşleri:

Turhan Atabay iyi bir sanatçı olmanın yanı sıra iyi bir cemiyetçi idi. Kendi işleri yanında meslektaşlarının da sorunlarına eğilir dertlerini dinlerdi. Bu amaçla İskenderun fotoğrafçılar odasını kurdu ve 1 sicil nolu üyesi oldu. Ankara'ya taşınınca da Ankara fotoğrafçılar odasını kurdu ve 1 sicil nolu üyesi oldu. Fotoğraf malzemelerinin bulunmadığı, ithalatının güç olduğu ve İstanbul toptancılarının fahiş fiyatlar uyguladığı 70'li yıllarda Anadolu Fotoğrafçılar Küçük Sanat Kooperatifi'ni kurdu ve 1 nolu ortağı oldu. Meslektaşlarının ihtiyacı olan hammadde ihtiyacını kendi ithal etmeye başladı. İlk önceleri PARK FOTO®'nun üst katında faaliyete başlayan kooperatif kısa sürede  Ankara ve Anadolu'nun bir çok ilinden katılımlarla büyüyerek yüzlerce ortağa ulaştı ve kendi binasına kavuştu. En büyük dileği o günlerde Türkiye'de olmayan renkli fotoğraf laboratuvarını kooperatif adına kurup ortakların istifadesine sunmaktı, bu amaçla Almanya'ya giderek temaslarda ve araştırmalarda bulundu ama nasip olmadı.

Hakka Yürüyüş:

Turhan Atabay bu kısa ve hızlı hayatını 1982 yılında İzmir'de yazlığında geçirdiği bir kalp krizi sonucu kaybetti. Bu gün arkasında yetiştirmiş olduğu yüzlerce sanatçı ve mesleğinin sahibi elemanları kendisini minnet ve rahmetle anmaktadırlar. 

 


Bütün Hakları Saklıdır Çetin Atabay© 2001-2019

[Ana Sayfa] [Tarihçe] [Hizmetlerimiz] [Amatörler İçin] [Fiyatlarımız] [Kim Kimdir] [Uyarı] [Linkler] [e-mail] [Sayfa Başı]